סוגי עץ לרהיטים

מורה נבוכים לסוגי עץ בריהוט

רוצים לרכוש רהיטי עץ אבל מבולבלים מכל סוגי העץ הקיימים? בצדק. יש לא מעט סוגי עץ, לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות שכדאי לדעת, כדי להבין מה הכי מתאים לכם לקנות. מדריך זה נכתב על מנת לעשות לכם קצת סדר בדברים, ולסייע לכם להגיע להחלטה הנכונה על מנת שתהיו מרוצים מהקנייה.

אז הנה הם לפניכם – כל סוגי העץ, על יתרונותיהם וחסרונותיהם:

  • עץ מלא – רהיט שעשוי כולו מעץ, ללא תוספות (מלבד פרזול, כמובן). מדובר בסוג העץ היקר ביותר, שכן רהיט שעשוי כולו מעץ הוא איכותי יותר. אם אומרים לכם שרהיט מסוים הוא מעץ מלא, חשוב לוודא שאכן כל הרהיט עשוי עץ, כי לעתים חזיתות הדלתות והמגירות וחלקים נוספים של הרהיט עשויים מעץ באיכות נמוכה יותר, כמו MDF.

  • פורניר – חומר המצופה בציפוי דק מאוד של עץ, ולכן נחשב לאיכותי פחות. למרות זאת, אם הציפוי יהיה של עץ האבוני, מחירו של פורניר זה יהיה גבוה.

 

  • MDF – עץ תעשייתי המיוצר משאריות של נסורת ומאבק שיוף, מסיבי תאית או מכולם גם יחד. משמש בעיקר לייצור רהיטי פנים כמו ארונות, דלתות ומטבחים, ומחירו זול בהרבה מזה של העץ המלא. למרות זאת, אם בוחרים רהיטי MDF, שאין ספק שהם חזקים ויציבים, מומלץ לבחור ב-MDF ירוק, שהוא חומר שעמיד במים ולא מתנפח במגע עם מים כמו MDF רגיל.

 

  • סנדביץ' – שכבות עץ דקות המודבקות אחת אל השנייה. הרבה מאוד רהיטים מיוצרים מעץ זה בגלל עלותו הזולה. אז נכון שגם מחיר הקנייה יהיה זול יותר, אבל אתם עלולים לשלם על זה ביוקר, כי עץ זה נוטה להתעוות כתוצאה משינויי מזג האוויר. אם אתם בכל זאת רוצים רהיטי סנדביץ', הקפידו שהעץ יהיה כמה שיותר עבה, גם במדפים ובדפנות, על מנת להקטין את הסיכוי להתעוותות.

 

  • מלמין – עץ דומה לסנדביץ', המורכב מדיקטים שביניהן עצים שונים המיועדים לתת לו עובי. משמש בעיקר לדלתות למרות השם הלא טוב שיצא לו, כדאי לזכור שמלמין איכותי יכול להיות הרבה יותר טוב מעץ סנדביץ' לא איכותי. .

  • סיבית – שבבי עץ דחוסים מהם מייצרים רהיטים לא מאוד איכותיים. מומלץ לרכוש רהיטים כאלה לחדרי אמבטיה ואולי גם לחדרי ילדים.

 

  • מזוניט – סיבי עץ זולים ביותר שמשמשים בדרך כלל כלוחות שאוטמים את גב הארון או את תחתיתן של מגירות.

 

  • פורמייקה – חומר סינתטי שיש לו איכויות שונות. החומר הפחות איכותי הוא אמנם מאוד זול אבל גם נשבר מהר יותר ועמיד פחות בפני מים, ואילו החומר האיכותי יותר, שעומד בכל דרישות התקן, יכול להיות די מוצלח כחומר לבניית רהיט ולתת תמורה טובה למחיר שמשלמים עבורו.

מבין סוגי העצים עצמם, הטוב ביותר הוא עץ אבוני, אבל גם עץ אלון יהיה מצוין לייצור רהיטים. עץ האורן פחות מומלץ בגלל ה"עיניים" המאפיינות אותו, אשר יכולות לגרום להתפוררות או לכתמים. גם עץ לבנה הוא מאוד מומלץ לייצור רהיטים, בזכות מרקמו החלק וצבעו הבהיר, המאפשר לצבוע אותו בצורה מושלמת בכל גוון שרק רוצים.

אז – כשאתם יוצאים לבחור לכם רהיטי עץ חדשים, קחו אתכם את המדריך הזה והסתייעו בו גם כדי להבין בדיוק מה אתם רוצים, וגם כדי לדעת בדיוק מה לשאול, כדי להבטיח שאתם מקבלים תמורה מלאה למחיר שאתם משלמים. בהצלחה!