3 סוגי פרגולות עץ שלא הכרתם!

פרגולות עץ יכולות לתפקד בתור פתרון הצללה יעיל לטווח ארוך. במאמר הבא נסביר אילו סוגים של פרגולות יש, מאיזה סוג עצים ניתן לבנות אותן ומה ההבדלים ביניהן עבור כל לקוח

פרגולה היא מבנה פתוח מקורה וחסר קירות המיועד עבור בתים פרטיים, עסקים, חנויות, משרדים ומפעלים. פרגולות יעילות לכל אורך השנה וניתן לנצל את המראה הייחודי שלהן גם למטרות דקורטיביות. הלקוחות העיקריים המנצלים את היתרונות של פרגולות הם קבלני בניין, קבלני שיפוצים, קבלני גגות רעפים, נגריות ונגרים חובבים וכמובן קבלני פרגולות ודקים.

במגזר הפרטי יכולים בעלי בתים עם רקע מקצועי לרכוש את העץ ולבנות את הפרגולה באופן עצמאי. מצד שני, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע ולשמור על כללי הבטיחות. התקנה נכונה של הפרגולה מחייבת שימוש באמצעי עזר ובחירה בעץ המתאים. במדינה חמה כמו ישראל יש משמעות גדולה לבחירת הפרגולה ולזיהוי ההבדלים בין פרגולות עץ.

סוגי פרגולות

כיום ניתן לבחור מבין סוגים שונים של פרגולות:

א. פרגולות תלויות/מרחפות – אלו פרגולות שלא דורשות התקנה על גבי הקרקע. היתרון של פרגולות מן הסוג הזה הוא חיסכון במקום. הן מתאימות עבור גינות פרטיות ויעילות במיוחד במרפסות וגגות. אפשר להתקין את הפרגולות בתוך זמן קצר ולתלות עליהן קישוטים או אלמנטים אסתטיים. בנוסף, יש פרגולות תלויות ומרחפות המותקנות בחזית הבית.

ב. פרגולות פתוחות – אלו פרגולות המשמשות לצרכי נוי בלבד. הן מגיעות ללא כיסוי עליון או עם כיסוי חלקי. הן לא מאפשרות שליטה על כמות הצל בחצר ובגינה, אך הן מעניקות אוורור מקסימאלי ואף תורמות ליציאת האוויר החם כלפי מעלה.

ג. פרגולות הצללה – אם המטרה היא שיפור הבידוד התרמי ויצירת אווירה נעימה בתוך הבית או העסק, פרגולות הצללה הן הפתרון. אלו פרגולות שניתן לעצב במגוון אפשרויות והן מתאימות גם למשטחים חיצוניים, כמו חניה לרכב או איזור המתנה ללקוחות.

פרגולות בהתאמה אישית

קיים מבחר רחב של סוגי עצים המיועדים לבניית הפרגולה. על מנת לבחור את העץ המתאים לתקציב, לייעוד ולאופי חלל החוץ, רצוי לבצע התאמה אישית. במהלך התאמה אישית ניתן לקבל מידע על ההבדלים בין סוגי העץ הנפוצים:

  • עץ אורן בצבע חום בהיר עד צהבהב
  • עץ לבן גושני בצבע לבן עד צהבהב
  • עץ סידר בצבע אדמדם עד אדמדם בהיר

היתרונות של פרגולות עץ הם מראה מרשים והשתלבות טבעית עם החצר או הגינה, עלות קירוי נמוכה בהשוואה לאלטרנטיבות ותחזוקה נוחה. עץ הוא חומר גלם נוח לעיבוד והתאמה אישית מבטיחה את הייצור שלו לפי צרכי הלקוח.

לסיכום, פרגולות עשויות עץ הן חלק בלתי נפרד מהנוף העיצובי בישראל. הן משמשות כפתרון הצללה ויש להן נוכחות דקורטיבית שקשה להתעלם ממנה.