תחזוקת דקים

בשנים האחרונות הפכה התקנת דק עץ לאחת האופציות המועדפות על הקהל הישראלי.ייחודו של דק העץ הוא בין השאר להקרין תחושה טבעית גם בסביבה עירונית. כמו כן, עקב מצוקת המים הקיימת בישראל, אנשים רבים מעדיפים להתקין דק עץ במקום מדשאות פרטיות וכך לחסוך את עלויות המים. אך אל תטעו ותחשבו שדק עץ הוא דבר שמתקינים פעם אחת ולאחר מכן לא דורש תחזוקה. הזנחה של דק עץ תגרום בין השאר לבלאי בחזות העץ ואף לנזקים ממשיים שיותירו אותנו עם משטח עץ בלוי במקום שבו פעם היה דק חדש ויפה.

מספר טיפים לתחזוקת דקים מעץ

  • צביעה או שימון של הדק – לרוב לאחד שנתקין דק נרצה לצבוע אותו בצבע מסוים. בשלב הזה אנשים רבים עושים את הטעות של קניית צבע המכיל תרכובות סיליקוניות אשר מונעות מהעץ "לנשום". שימוש בצבעים אלה ייתן לנו תוצאה שתיראה טוב בשנתיים הראשונות, אך לאחר מכן הצבע יתקלף וידרוש צביעה מחדש, מה שיהיה כרוך בהוצאה כספית נוספת. לעומת זאת, מריחת שמן דק ייעודי תיספג בעץ ותבליט את יופיו. בנוסף שמן דק יספק לעץ את השמנוניות והגמישות שהוא צריך. טיפול בדק באמצעות שימון יחסוך מאיתנו את הצורך בליטוש העץ-הליך יקר שניתן להימנע ממנו.
  • תחזוקת סוגי הדקים השונים, איפאה וקומורו – האיפאה והקומורו הם מעין בני דודים אשר קרובים מאוד בתכונותיהם ומשתייכים לאותה משפחה של עצים קשים מהם נהוג ליצור דקים. בהיעדר תחזוקה שוטפת, שכבתם העליונה תקבל גוון אפרפר ולא מחמיא. השפעה תהיה רק חיצונית עקב דחיסות העץ הגבוהה. וכל זאת, דקים נוצרו על מנת להיות אסתטיים. לכן, נוכל בכל שלב שנרצה להחזיר את העץ למצבו הראשוני. במידה ותחליטו לחדש את הדק שלכם רק אחת למספר שנים, רצוי לבצע מפעם לפעם מבחן בו נבדוק את רמת ספיחת הנוזלים של הדק. במידה והנוזלים שנתיז על הדק מחלחלים את תוך העץ ולא נקווים בשלוליות קטנות, יש להזמין בעל מקצוע על מנת שימרח סילר דק אשר ימנע את חלחול המים.

דקים

תחזוקה נכונה של הדקים תאריך משמעותית את חיי הדק

דקים הם רהיטי חוץ אשר חשופים לפגעי מזג האוויר. לכן חשוב לנקוט את  הצעדים הנדרשים לתחזוקם אם אנו מעוניינים לשמר אותם לאורך שנים